Eksploatacja zasilacza - uniknij awarii za wczasu

Aby zapobiec ponownie przykrym doświadczeniom związanym z awarią zasilacza stosuj kilka prostych reguł.


1. Nie narażaj zasilacza na wstrząsy lub upadki.

2. Dbaj o przewody zasilacza – nie narażaj ich na uszkodzenia mechaniczne np. przytrzaśnięcia szufladą, nóżkami krzesła etc. Przewody powinny być tak ułożone pod czas użytkowania aby nie dopuścić do przypadkowych szarpnięć, nie powinny być również naprężone/naciągnięte.


3. Jeżeli posiadasz zwierzęta domowe dbaj aby zasilacz oraz jego kable nie miały z nimi kontaktu (często przewody bywają pogryzione przez koty/psy/króliki i inne gryzonie).

4. W sytuacjach gdy musisz zasilacz zabrać w podróż, nie skręcaj kabli wokół zasilacza
Proponuję poniższe rozwiązanie:


Takie ułożenie kabli (brak załamań) zabezpieczy zasilacz przed pęknięciami izolacji - najczęściej przy samym zasilaczu.

5. Jeśli zauważysz, że główna izolacja przewodów jest uszkodzona w szczególności część pomiędzy gniazdkiem elektrycznym a zasilaczem nie używaj zasilacza. Skontaktuj się z sprzedawcą bądź z lokalnym serwisem który fachowo oceni i zaproponuje możliwe rozwiązanie problemu.  Chroń swoje życie, zdrowie oraz laptopa.

6. Raz na jakiś czas sprawdź czy zasilacz nie grzeje się nadmiernie bądź nie wydaje niepokojących dzwięków (np. cykliczne piszczenie). Jeżeli twój zasilacz nagle zaczyna przerywać/nie ładować a po poruszeniu wtykiem przy gnieździe zasilającym laptopa  wszystko wraca do normy to znak, że należy wybrać się z wizytą do serwisu. Przyczyna takiego zachowania nie koniecznie musi leżeć po stronie zasilacza w wielu wypadkach uszkodzeniu mogło uledz gniazdo zasilania w samym laptopie. Korzystanie z tak nie sprawnego laptopa może doprowadzić do większych uszkodzeń, a co za tym idzie większych kosztów naprawy.