Jak wybrać nowy zasilacz

Pewnie nie jeden z Was stanął przed problemem doboru oraz zakupu nowego zasilacza do swojego laptopa. Przyczyny awarii zasilaczy są różne: wyrobione wtyki, przetarte lub przerwane kable, bądź uszkodzona elektronika. W wielu przypadkach naprawa starego zasilacza bywa nie opłacalna, zwłaszcza gdy nie mamy odpowiednich do tego narzędzi. Koszt naprawy w punktach serwisowych często może być porównywalny cenowo z zakupem nowego dedykowanego zamiennika. Rozwiązania prowizoryczne typu: sztukowanie kabli, klejenie taśmami izolacyjnymi, nie stanowią dobrej metody na bezpieczną eksploatację Waszego laptopa. W każdym bądź razie abstrahując od różnych metod rozwiązania problemu uszkodzonego zasilacza, skupmy się na tym jak gładko i bez większego stresu, będąc całkowicie „zielonym” w tej materii, kupić nowy zasilacz.

Na początku należy określić jakie parametry prądowe powinien mieć nasz nowy zasilacz. Wszelkie niezbędne informacje znajdziemy na naklejce umieszczonej na spodzie laptopa (w niektórych modelach ulokowana pod baterią).

Naklejka na zasilaczu


Na powyższej przykładowej ilustracji zaznaczono kolorem czerwonym parametry które musi spełniać zasilacz Napięcie wyjściowe zasilacza 19 Volt oraz prąd minimalny, który wynosi 3,42Amper.

Jeżeli posiadamy stary zepsuty zasilacz możemy odczytać jego parametry również z naklejki. 

Naklejka

Na powyższej przykładowej ilustracji zaznaczono parametry wyjściowe zasilacza czyli napięcie 19Volt oraz prąd maksymalny 3,42Amper. W tym przypadku producent podał jeszcze moc maksymalną zasilacza która wynosi 65W (wat). 

Q: Czy napięcie(V) zasilacza musi wynosić tyle samo co napięcie podane na naklejce laptopa?

A: Tak, napięcie zasilacza musi być takie same jak w zaleceniach producenta laptopa.

Q: Czy prąd(A) zasilacza musi wynosić tyle samo co prąd podany na naklejce laptopa?

A: Nie, prąd nie może być mniejszy niż zaleca producent laptopa natomiast może być większy. Np Laptop wymaga zasilania napięciem19V i minimalnym prądem o wartości 3,42A możemy spokojnie podłączyć do niego mocniejszy zasilacz 19V i 4,74A. Mocniejszy zasilacz nie zaszkodzi po prostu nadmiar mocy nie będzie wykorzystywany.

Kolejną istotną rzeczą na którą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę to rodzaj wtyku. Musi on być bardzo dobrze spasowany z gniazdem zasilającym laptopa.
wtyk zasilacza
Niewłaściwe spasowanie może powodować wiele przykrych niespodzianek, m.in.: wyłączenie laptopa w nieoczekiwanym momencie, iskrzenie oraz nagrzewanie gniazda zasilającego, uszkodzenie laptopa czy też szybsze zużycie baterii. W wielu przypadkach wystarczy znać markę i model laptopa aby w trakcie zakupu kompetentny sprzedawca dobrał Wam zasilacz o odpowiednim wtyku.

W kolejnej części artykułu, która okaże się już wkrótce napiszemy Wam jaki zasilacz wybrać, czym się sugerować pod czas zakupu? Zapraszamy.