Jaki zasilacz kupić i gdzie?

Tak jak obiecaliśmy poprzednio, tym razem zapraszamy do zapoznania się z artykułem na temat wyboru zasilacza i gdzie najlepiej taki kupić.

Zasilacz uniwersalny, zamiennik, oryginał. Jaki wybrać, czym się sugerować podczas zakupu?

Zasilacze uniwersalne – zasilacze często oferowane w wielu marketach ze sprzętem RTV AGD posiadają komplet końcówek oraz regulowane napięcie. Odradzam tego typu rozwiązanie, zgodnie z maksymą „Jeżeli coś jest do wszystkiego to jest do niczego”. Zasilacze te często sprawiają wiele problemów. Przypadkowe zmiany ustawień napięcia, awaryjne końcówki, kiepska jakość wykonania (w szczególności tych nisko budżetowych) mogą doprowadzić do uszkodzenia laptopa.
Zasilacz uniwersalny

Zasilacze oryginalne – zasilacze, których jakość wykonania i parametry zostały zaakceptowane przez producenta laptopa oraz dodawane w zestawie pod czas zakupu nowego sprzętu. Zasilacz taki można zamówić np. na stronie producenta bądź w autoryzowanym punkcie sprzedaży. Zakup oryginalnego zasilacza jest stosunkowo drogim rozwiązaniem. Jeśli decydujesz się na taki zakup unikaj okazyjnych ofert cenowych – oryginalne produkty są często podrabiane.
Zasilacz oryginalny

Zasilacz dedykowany (zamiennik) - chyba najbardziej korzystna alternatywa dla oryginalnych zasilaczy. Dobra jakość wykonania w stosunku do ceny oraz dostępność sprawia, że stanowi dobrą alternatywę, w porównaniu do kupna oryginalnego zasilacza. Jeśli decydujesz się na zamiennik sprawdź takie rzeczy jak: opinie o marce, okres gwarancji oraz jak wygląda procedura ewentualnej reklamacji. Jeśli mamy możliwość obejrzenia zasilacza przed zakupem sprawdź: jakość wykonania obudowy (czy jest dobrze posklejana), grubość i jakość przewodów., czy w zestawie jest kabel zasilający podłączany do gniazda elektrycznego. Jakość wykonania wtyku itp. Jako wzorca możesz użyć swój uszkodzony zasilacz.
zasilacz dedykowany

Kupujemy

Gdzie kupić zasilacz ? Otóż najlepszym miejscem będzie lokalny serwis laptopów lub sprzętu komputerowego w którym prowadzona jest sprzedaż akcesoriów. Pod czas wizyty w serwisie warto mieć przy sobie laptop do którego kupujemy zasilacz. Poprośmy sprzedawcę przed zakupem aby podłączył nowy zasilacz i sprawdził czy wszystko jest w porządku. Jeżeli widzisz że laptop uruchamia się prawidłowo można finalizować transakcję. Uzyskaj informację na tema gwarancji oraz zaleceń dotyczących eksploatacji zasilacza. Pamiętaj o zachowaniu dowodu zakupu oraz karty gwarancyjnej jeśli została dołączona.

Jeśli nie masz możliwości zabrania ze sobą laptopa możesz wziąć tylko uszkodzony zasilacz. Na podstawie jego parametrów sprzedawca powinien dobrać odpowiedni zamiennik. Natomiast jeżeli nie posiadasz zarówno laptopa jak i zasilacza konieczne będzie przygotowanie wcześniej spisanych parametrów starego zasilacza oraz model laptopa lub rodzaj wtyku (typ, wymiary etc).

Co zrobić w sytuacji gdy musimy dokonać zakupu na odległość?

Moim zdaniem zakup zasilacza w formie wysyłkowej jest ostatecznością. Jeżeli już musisz, to pamiętaj:

- sprawdź dokładnie czy oferowany zasilacz będzie pasował do twojego laptopa – sprawdź parametry napięciowo-prądowe, porównaj zdjęcie wtyku z uszkodzonym zasilaczem

- sprawdź opinie o marce oferowanego zasilacza

- sprawdź opinie o sprzedającym

- uważaj na podróbki w szczególności oryginalnych zasilaczy których cena może wydawać się bardzo atrakcyjna.

- sprawdź jak przebiega procedura reklamacyjna, kto pokrywa koszty wysyłki itp.